25września
Teczki na dokumenty
Każdy z nas używał pewnie wielu rodzajów teczek. Niektóre wyposażane są w skrzydła wewnętrzne i mogą być rozkładane jak skoroszyt. Inne mogą mieć formę pudełkowego boxu, który zamykany jest na gumkę albo na rzepy. Jeszcze inne przypominać mogą bardziej koperty. I nie da się ich na oścież otworzyć bez zniszczenia.
Niektóre oferowane teczki mają specjalne przekładki, dzięki którym można segregować dokumenty. Jeśli teczka ma rączkę to przeznaczona będzie do dużych plików arkuszy. Rodzajów teczek i przeznaczenia ich jest naprawdę wiele, dlatego postaramy się o nich powiedzieć jedynie ogólnie.
Materiał i kolorystyka
Najbardziej ekonomiczne są teczki wykonywane z białego kartonu, o gramaturze 250g/m2 albo nieco większej. Tutaj można znaleźć także wiele różnych kolorów takich teczek, ponieważ produkcja jest mocno rozbudowana. Teczki wykonuje się z barwionego kartonu, czasami z marmurkową powierzchnią. Niektóre wykonywane są z laminowanego kartonu, dzięki będą się charakteryzować nieco większą odpornością. Jeśli będzie potrzebna taka teczka, której wytrzymałość będzie większa to wybrać można produkt, który wykonany jest z litej tektury, która zostaje pokryta laminatem i czasami ma także wewnętrzne wykończenie z białego papieru. Można się spotkać z teczkami, które mają okleinę jaka wzmacnia grzbiet, albo poprawia całe wykończenie. Zdarzają się też teczki, które wykonywane są z takich materiałów jak PCV albo polipropylen.
Teczki kartonowe są raczej nieprzeźroczyste co wydaje się być oczywiste ale te wykonywane z tworzyw sztucznych często mają charakter przeźroczysty i wykonywane są w wielu różnych kolorach. Paleta barw jest tak duża, że będzie w stanie zagwarantować wybór nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Znajdziemy zarówno gładkie okładki jak i też produkty o marmurkowym charakterze, szkockie tartany ale także nowoczesne kolekcje graficzne. Teczki przygotowane z tektury mają najczęściej odpowiednie miejsce na opis co będzie korzystne szczególnie w przypadku takich teczek, które mają gwarantować segregację dokumentów. Znajdziemy takie produkty, w których na grzbietach znajdują się etykiety oraz są miejsca na wizytówkę a nawet na nośniki danych. Niektóre teczki mają kartę opisową, która znajduje się na przedniej okładce.
Sposoby zamknięcia i zabezpieczenia zawartości:
Teczki wiązane
W tej grupie znajdą się tradycyjne wiązane teczki z kartonu, ze specjalnymi taśmami wiążącymi z tworzyw sztucznych. Interesującym rozwiązaniem są teczki z polipropylenu, które zamyka się przez okręcenie sznurka na guzikach na okładce i klapie zamykającej.
Teczki na gumkę
Jest kilka różnych rodzajów zapięć na gumkę. Najprostszy to oczywiście naciąganie gumki na okładkę po całej wysokości. Inna to naciąganie gumki na rogi. Można wtedy zdjąć gumkę z jednego roku i lekko zajrzeć pod okładkę, by sprawdzić czy dokumenty się tam znajdują. Jeszcze innym rozwiązaniem jest gumka zaczepiana na haczykach, co stosowane jest raczej w teczkach z białej tektury. Na okładce znajdują się haczyki a następnie naciągana jest gumka, którą będzie można na nie zakładać. W ten sposób zawartość jest dość dobrze chroniona między innymi przed wypadaniem, dlatego to rozwiązanie można określić jako całkiem niezłe.
Teczki zamykane na rzep
W zdecydowanej większości będą to teczki, które wykonane są z tektury, czasami z plastiku i mają dwa lub jeden rzep.
Teczki zamykane na suwak
Co bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dokumenty można tam bezpiecznie przechowywać. Nadają się również do przechowywania innych elementów takich jak drobne przedmioty.
Teczki zamykane na zatrzaski
Stosowane są różne rodzaje zatrzasków w zależności od tego o jakie teczki będzie chodziło. Najczęściej jest to forma podobna do nap. W teczkach z rączką mamy mechanizmy, które podobne są do tych stosowanych w tornistrach.
Rozmiary
Najczęściej są nam oferowane teczki, które rozmiarowo zostają dopasowane do formatu A4, który jest najczęściej wykorzystywany. Teczki mogą różnić się rozmiarami o kilka milimetrów, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ zwykła kartka A4 będzie się tam swobodnie mieściła. Znajdziemy także teczki kartonowe w formach A5, wykonane z kartonu zamykane na gumkę czy wiązane. Jeśli chodzi o teczki A3, to wymagają one już dodatkowego wzmocnienia, ponieważ będzie to zdecydowanie większy rozmiar i teczka musi się charakteryzować większą wytrzymałością.
Dlatego stosuje się większa gramaturę na poziomie około 400 g/m2 przy czym w teczkach na A4 jest to około 250 g/m2. Jeśli chodzi o pojemność teczki, to będzie ona zróżnicowana i najczęściej będzie miała standardowy charakter. Ogólnie jednak to właśnie grubość teczki determinuje to jak wiele będzie można tam zmieścić dokumentów. Jeśli stosuje się zwykłe kartki z ksero, to około 100 takich kartek będzie miało grubość centymetra. Dlatego, co do tego należy odpowiednio dopasować sobie wykorzystywany przez siebie produkt. Wybór teczek jest jednak bardzo szeroki, dlatego nie powinno być większego problemu ze znalezieniem odpowiadającej nam teczki.