16września
Kleje biurowe, czyli o dobrym łączeniu w biurze
Trwałość połączenia
W biurze skleja się w dużej mierze papier, karton oraz zdjęcia. Czyli takie materiały, do których nie trzeba mieć szczególnie silnych spoiw, ponieważ już siły na nie działające nie będą szczególnie duże. Ważne będzie, by połączenie nie niszczyło tych powierzchni, które są łączone.
Mamy sytuacje, kiedy klejenie ma również charakter tymczasowy, ponieważ może się pojawić sytuacja, w której taki element będzie trzeba przemieścić. Wtedy używane są kleje niepermanentne takie jak klej scotch up lub Pritt Compact Non-Permanent.
Jeżeli takim klejem trzeba pokryć większą powierzchnię, to będzie się można zdecydować również na Remount firmy 3M. Do niezbyt trwałego łączenia przedmiotów mogą także służyć specjalne żelki klejowe na taśmach, jednak nie jest to produkt biurowy w pełnym tego słowa znaczeniu.
Podział klejów biurowych ze względu na aplikowanie:
Kleje w tubie
Ostatnio raczej mniej popularne przede wszystkim dlatego, że inne propozycje są łatwiejsze w użytku i przechowywaniu. Niemniej jednak są nadal takie kleje i w sklepach papierniczych możemy je spotkać.
Kleje w sztyfcie
Od roku 1969 umożliwiają one wygodne łączenie przez nanoszenie warstwy klejącej tak, że będzie ona równomierna. Jako pierwsza takie kleje wprowadziła firma Henkel, pod marką Pritt. Zwykle mamy sztyfty w różnych rozmiarach. W zależności od tego jak często będzie się używało trzeba dobrać klej dla siebie. niektóre firmy starają się również barwić takie kleje, tak by po ich nanoszeniu było je widać. Dzięki temu nie przeoczymy takich miejsc, na które klej ma być naniesiony. Po wyschnięciu wraca on już do formy bezbarwnej.
Kleje na taśmie
Używa się ich jako korektorów taśmowych. Zaletą będzie tutaj łatwość nanoszenia oraz to, że warstwa jest równomierna. Mamy pewność, że nie powstaną niekorzystne grudki kleju.
Klej w płynie
To fajne rozwiązanie, które pozwala przez przeźroczysty dozownik patrzeć na to ile kleju nam jeszcze zostało. Może być używany przez specjalną końcówkę w formie pędzelka, która rozprowadza klej po zetknięciu z powierzchnią, która ma być klejona. W ten sposób zapewnić sobie można również precyzję nanoszenia co ma swoje istotne znaczenie. Jest wiele firm, które takie kleje przygotowują. Dozowanie może być także realizowane przez specjalną rolkę lub gąbczastą końcówkę takiego dozownika.
Kleje w aerozolu
To rozwiązanie, które przede wszystkim bardzo dobrze sprawdza się w momencie, gdy będzie trzeba pokrywać klejem jakieś większe powierzchnie. Jest kilka firm, które wprowadziły takie rozwiązanie do oferty. Sprawdzają się w przypadku konieczności pokrywania klejem większych powierzchni. Kleje w pisaku To kleje, które zawsze można mieć w przybornikach biurowych a ich bardzo dużą zaletą będzie to, że można je wygodnie i precyzyjnie rozprowadzać, dlatego warto się na nie decydować.