5października
Narzędzia do poprawiania
Poprawienie błędów wpisane jest w naturę ludzką. Ale człowiek, który charakteryzuje się odpowiedzialnością będzie w stanie do swoich błędów się przyznać. Błądzenie jak mówi przysłowie jest rzeczą ludzką. Czasami do poprawienia wystarczy nam gumka czy korektor i waga naszego błędu nie jest znacząca, ale czasami będzie potrzeba skorzystania z bardziej skomplikowanych rozwiązań.
Gumki do wycierania
Mamy dostępne gumki w różnych rozmiarach, barwach oraz kształtach. Gumki mogą oczywiście być używane bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, ale najczęściej otrzymujemy takie produkty, które przygotowane są w specjalnych ochronnych tekturkach, albo zostają osadzone w plastikowych obudowach. Gumki oczywiście używa się do usuwania śladów ołówka albo kredki i wtedy będą się sprawdzać najlepiej. Jeśli chodzi o ołówki HB albo jeszcze bardziej miękkie, to używa się do tego gumek, które wykonywane są z kauczuku syntetycznego albo tworzyw polimerowych. Jeżeli chcemy zacierać ślady pisania długopisem lub twardego ołówka należy użyć gumek, które będą miały odpowiednią twardość. Dobrym przykładem będzie Pelikan AC 30, który ma część białą do ścierania ołówka oraz niebieską do tuszu lub długopisów. Trzeba jednak pamiętać, że zwykły papier na ciągle wycieranie długopisu nie będzie szczególnie przygotowany, dlatego na pewno trzeba znać umiar.
Korektory
Jest to rozwiązanie, które powstało pod kątem problemu z poprawianiem tekstu w ten sposób, by nie doprowadzać do naruszenia struktury podłoża. Jeśli czegoś nie możemy zmazać to możemy zamalować na biało. Korektory proponowane są w płynie, taśmie albo w pisaku.
Korektory w płynie
Przygotowane w małych buteleczkach, które mają około 20 ml pojemności i są rozprowadzone specjalnym pędzelkiem. W zasadzie przeznaczone są raczej do tego, by korygować błędy na jakieś większej powierzchni. Ich wielką zaletą będzie na pewno cena. Przygotowuje się je na bazie rozpuszczalnika. Wtedy dokupując ten rozpuszczalnik można nieco poprawiać konsystencję, jeśli ulega ona zgęstnieniu po jakimś czasie. Niektóre ekologiczne wersje produkowane są na bazie wody. Te z rozpuszczalnikiem wysychają jednak dużo szybciej i mają bardzo dobre właściwości kryjące. Niektóre takie jak korektor Donau mają w środku specjalną kulkę, która pomaga w wymieszaniu zawartości. Nie można w ich przypadku dopuścić do tego, że pędzelek nam zaschnie, ponieważ pojawiają się w czasie pracy grudki.
Korektory w pisaku
Dobrze sprawdzają się w korygowaniu małych znaków, albo linii gdy szczególnie ważnym elementem będzie precyzja. Jeśli chodzi o ten rodzaj korektorów to występują one w różnej formie jeśli chodzi o kształty oraz rozmiary. Mamy płaskie takie jak Pentel ZLC31 albo okrągłe takie jak UNI CLP-300. Mają one możliwości zwężania lub wybrzuszania. Najczęściej zabezpiecza się je skuwką, ale są również takie, które mają automatycznie chowany wkład. Będą mniej narażone na wyschnięcie. W wymieszaniu cieczy w obudowę pomaga kulka, która pozwala na szybkie dopasowanie cieczy i jej właściwości. Dodatkowo można liczyć na to, że płyn będzie nam swobodnie płynął i tym samym użycie korektora nie będzie stanowić problemów. Końcówka takiego korektora wykonywana jest z metalu. Czasem zdarza się, że są plastikowe, ale raczej jest to obecnie rzadkością. Stawia się raczej na dobry system dozujący, a tutaj najlepiej sprawdza się oczywiście kwestia metalowej końcówki.
Korektory w taśmie
W poprzednich wykazanych rozwiązaniach trzeba oczekiwać, aż zamazany napis będzie zaschnięty. Innym rozwiązaniem są korektory w taśmie, ponieważ tutaj wszystko jest zaschnięte od razu. Nie ma problemu z oczekiwaniem, aż taka plama nam wyschnie i pisać można natychmiastowo. Takie taśmy korekcyjne najczęściej umieszcza się w plastikowej obudowie, dzięki czemu widać jak wygląda ich zużycie. Kształt jest tak przygotowany, że będzie można z łatwością je użytkować.
Jeśli chodzi o różnice, to mamy przede wszystkim różne długości używanych taśm. Znajdą się takie produkty jak firmy Pentel, gdzie jest aż 25 metrów korekcyjnej taśmy. Poza tym zróżnicowane są także szerokości, które mogą być od 4 mm do aż 8 mm. Jeśli chodzi o długość to możemy sprawdzić jaką informację podaje producent, ale już na oko po wielkości takiej obudowy spokojnie będziemy mogli zobaczyć jak dużo znajduje się tam taśmy.
Inną ważną kwestią będzie między innymi skuteczne zabezpieczenie takiej taśmy przed zabrudzeniem. Można do tego używać taki element jak małą skuwkę, albo specjalnie przygotowaną w lepszych produktach głowicę, która jest wysuwana. Właśnie w produktach firmy Pentel stosowane są takie rozwiązania, które mają gwarantować zabezpieczenie, ponieważ pojawia się tam system chowający taśmę, która umieszczana jest w wymiennej kasecie. Obecnie bowiem korektory taśmowe są albo jednorazowe, albo można w lepszej jakości obudowie wymieniać taśmę na nową.