23października
Co trzeba wiedzieć o zszywaczach?
Zszywacze to urządzenia dość niepozorne, okazuje się jednak, że ich znaczenie jest trudne do przecenienia. To właśnie one ułatwiają codzienną pracę łącząc w całość poszczególne kartki dokumentów. Pozwalają na uniknięcie nieporządku, zabezpieczają właściwą kolejność stron i sprawiają, że drukowany tekst staje się bardziej czytelny.
Oczywiście, teoria i praktyka nie zawsze idą ze sobą w parze, nie brakuje więc osób utyskujących na zszywacze i zwracających uwagę na to, że mocowanie się z zacinającym się przyrządem nie należy do zadań najprzyjemniejszych. Przy wyborze zszywacza na pierwszy plan wysuwa się jego funkcjonalność, warto jednak zastanowić się również nad tym, czy mamy do czynienia z rozwiązaniem wygodnym w użyciu. Nie bez znaczenia są również jego walory estetyczne i nawet, jeśli nie stawia się ich na pierwszym miejscu, trudno zaprzeczyć, że cieszy posiadanie zszywacza, który jest miły dla oka.
Wśród cech typowych dla poszczególnych produktów na pierwszy plan wysuwa się liczba zszywanych kartek. I choć nie ma wątpliwości, że zszywacz dostosowany do zszycia 30 arkuszy z powodzeniem poradzi sobie z dziesięcioma, warto mieć świadomość tego, że odwrotna zależność nie jest już możliwa do osiągnięcia. Nadmierna eksploatacja urządzeń o mniejszych gabarytach zazwyczaj nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Co więcej, przyczynia się do tego, że szybciej ulegają one uszkodzeniu.
Zszywacze biurowe różnią się między sobą zarówno rozmiarem, jak i konstrukcją, mogą więc zszywać od kilku do nawet ponad dwustu kartek. Standardowe zszywacze nabiurkowe są, oczywiście, bardziej ograniczone, zazwyczaj zszywają więc około 50 arkuszy, Owszem, w sprzedaży dostępne są również nabiurkowe zszywacze radzące sobie ze znacznie większą liczbą, są one jednak dość duże i ciężkie, z charakterystyczną dla nich dłuższą dźwignią. Często pojawia się tez konieczność stosowania różnych zszywek, aby możliwe było łączenie plików o coraz większej liczbie kartek. Nazewnictwo bywa w tym wypadku dość zróżnicowane, możemy więc usłyszeć o zszywaczach profesjonalnych, aktowych, archiwizacyjnych oraz wysokowydajnych.
Prawidłowe funkcjonowanie zszywacza nie jest możliwe wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednie zszywki, okazuje się przy tym, że ich liczna również nie jest mała. Zszywki w rozmiarze 24/6 są przeznaczone do łączenia ze sobą maksymalnie trzydziestu arkuszy papieru, choć jeśli zszywacz jest przystosowany także do zszywek o większym rozmiarze, możemy liczyć na jeszcze lepsze rezultaty.
Zszywki numer 10 to propozycja, z której korzystają przede wszystkim te osoby, które zaopatrzyły się w zszywacze typu mini. Najlepsze z nich są w stanie zszyć nawet dwadzieścia arkuszy papieru, choć standardowo należy liczyć się liczbą 10 lub 12 kartek. Naturalnie, zszywek jest znacznie więcej, zawsze warto więc zapoznać się z tabelą zgodności, którą można bez trudu znaleźć na opakowaniu zszywacza. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy korzystamy ze zszywacza archiwizacyjnego. Tu najciekawszym rozwiązaniem są naprawdę duże zszywki o rozmiarze 23/23, można bowiem za ich pomocą zszyć jednorazowo od 170 do nawet 200 kartek.
Podczas zakupu zszywek warto mieć na uwadze pewną zależność. Gdy mamy do czynienia z niewielkimi zszywkami, musimy liczyć się z tym, że nie zintegrujemy z ich pomocą grubszego pliku kartek. Gdy zaś zdecydujemy się na zszycie niewielkiej liczby arkuszy dużą zszywką, końcówki zszywki już po zamknięciu będą się wzajemnie blokowały.
Właśnie te ograniczenia sprawiają, że mamy do czynienia z tak dużą różnorodnością w rozmiarach zszywek. Niekiedy mamy zresztą do czynienia ze zszywkami specjalnie dedykowanymi dla konkretnych zszywaczy, często okazuje się przy tym, że nie będą one pasowały do innych urządzeń. Innym kryterium jest głębokość zszycia i tu mamy do czynienia ze zszywaczami standardowymi oraz długoramiennymi.